Potulky mestom Martin
Keby ste navštívili Martin pred tristo rokmi, ocitli by ste sa v malej dedine, akých bolo na Slovensku v tých časoch veľa. Martin vznikol pravdepodobne už začiatkom 12.storočia a najstarší dochovaný písomný záznam o ,,Villa Sancti Martini“ pochádza z roku 1284.
Prelom v novodobých dejinách Martina nastal v revolučnom roku 1848 po vystúpení Štúrovcov, ktoré v Martine i v celom Turci získalo pozitívny ohlas. V priebehu troch storočí dejinný vývoj urobil z Martina jedinečné centrum slovenského historického i kultúrneho diania. Dnes je Martin metropolou regiónu Turiec a moderným mestom, ktorého centrum prešlo výraznou rekonštrukciou. Historické centrum mesta nie je veľké. Opakujúce sa požiare v minulosti totiž mesto viackrát poškodili, čo zapríčinilo, že v ňom nie je veľa starých budov. Väčšina pochádza z konca 19. a začiatku 20. storočia a sú vybudované v štýle Art Nouveau (secesia).
Slovenské komorné divadlo každoročne organizuje divadelný festival Dotyky a spojenia. Ambíciou festivalu je vyhľadávať a prezentovať najzaujímavejšie a najinšpiratívnejšie divadelné produkcie.
Západne od novodobého skleného objektu Millenia, ktorý spolu so zrekonštruovanou pešou zónou získal najvýznamnejšie ocenenie architektov ,,Stavba roka 2003“, stojí budova Národného domu. Postavila ju v rokoch 1888 až 1890 Spoločnosť vlastníkov podľa projektu architekta Blažeja Bullu. Od II. svetovej vojny až do roku 2001, keď sa začala jej rekonštrukcia, je sídlom Slovenského komorného divadla (predtým Divadlo SNP). Od decembra 2008 je Národný dom opäť otvorený. K Slovenskému komornému divadlu patrí aj Štúdio (1994), ktoré je jedným z najmodernejších a najlepšie vybavených divadiel na Slovensku.
Od budovy Millenia sa námestie rozdeľuje na dve strany. Na jednom konci vyúsťuje na Memorandovom námestí, kde sa na priestranstve pod lipami pred Evanjelickým kostolom v dňoch 6. až 7. júna 1861 konalo Memorandové zhromaždenie slovenského národa. Tu bol podpísaný významný dokument – prvý ucelený program samostatnej slovenskej politiky – Memorandum národa slovenského.
Hneď vedľa Memorandového námestia sa nachádza historická prvá budova Matice slovenskej, v ktorej sa v 19. storočí sústredili všetky tvorivé a kultúrne sily nášho národa. V súčasnosti v nej sídli Slovenské národné literárna múzeum Slovenskej národnej knižnice so svojou stálou expozíciou dejín slovenskej literatúry. V reprezentatívnej Národnej dvorane sa nachádzajú podobizne čelných predstaviteľov národného života Slovákov v 19. storočí.
Druhú budovu Matice slovenskej postavili v rokoch 1925 až 1926 podľa návrhu architekta Jána Palkoviča. Dnes je sídlom pracovísk Matice slovenskej – Vydavateľstva MS, redakcie Národných novín, Slovenských pohľadov a sídlia tu aj pracoviská Slovenského národného literárneho múzea Slovenskej národnej knižnice V parku pred budovou je situovaná plastika „Matice“ od akad. sochára Jána Kulicha z roku 1964.
Slovenská národná knižnica v Martine (SNK) je jednou z najstarších a najvýznamnejších národných kultúrnych, vedeckých, informačných a vzdelávacích inštitúcií. Ako vrcholná ustanovizeň slovenského knihovníctva, knižnej kultúry, literárneho múzejníctva, literárneho archívnictva a biografistiky slúži všetkým občanom Slovenskej republiky i používateľom zo zahraničia.
Ďalšou zaujímavosťou je budova Tatra Banky (v súčasnosti sídlo Slovenskej sporiteľne), v ktorej dňa 30. októbra 1918 slovenská politická a kultúrna reprezentácia podpísala Deklaráciu slovenského národa o pripojení Slovenska k spoločnej republike s Čechmi. V priľahlom parku sa nachádza bronzové súsošie – pamätník padlým v 1. svetovej vojne od akad. sochára Fraňa Štefunku.
V Múzeu Andreja Kmeťa sídli špecializované pracovisko zamerané na výskum prírody, ktoré spravuje vyše 160 tisíc zbierkových predmetov a ponúka stálu expozíciu o prírode Turca.
Múzeum Martina Benku – Expozícia predstavuje autentické prostredie a výtvarné dielo významného, všestranne orientovaného umelca, hlavne maliara a ilustrátora – národného umelca Martina Benku. Interiéry múzea (pracovňa, ateliér a spálňa) sú v zmysle poslednej vôle majstra Benku zachované v autentickej podobe.
Medzi najnavštevovanejšie miesta Martina patrí aj Národný cintorín, kde skončila svoju životnú púť väčšina z velikánov národa, ktorí mesto budovali, stáli pri zrode kultúrnych inštitúcií a spolkov, peňažných ústavov a priemyselných podnikov. Neskôr sem pochovávali telesné pozostatky veľkých Slovákov z celého sveta.